Publiczna Szkoła Podstawowa
im. Kornela Makuszyńskiego
w Jaworsku

o

Kornel Makuszyński

        „Mądrym być to wielka sztuka,
        ale dobrym jeszcze większa”


Urodził się 8 stycznia 1884 roku w Stryju,

a młodość spędził we Lwowie.

Tu kształcił się w gimnazjum i studiował w Uniwersytecie im. Jana Kazimierza na Wydziale Filozoficznym.

We Lwowie przed I wojną światową pracował jako kierownik literacki Teatru Miejskiego. Podczas pierwszej wojny Makuszyński został wywieziony w głąb Rosji. Zwolniony z zesłania za poręką przyjaciół powrócił do kraju, by po kilku miesiącach pracy artystycznej w Teatrze Miejskim ponownie i już ostatecznie opuścić to miasto.

Do roku 1918 Makuszyński mieszkał w Kijowie i pracował jako kierownik literacki Teatru Polskiego Stanisławy Wysockiej oraz pełnił funkcję prezesa miejscowego Towarzystwa Literatów i Dziennikarzy. W okresie kijowskim powstały jego pierwsze powieści.

W 1918 roku Makuszyński osiadł w Warszawie. Pisywał humoreski i felietony, najpopularniejsze są jednak jego utwory dla dzieci i młodzieży. Napisał m.in. „O dwóch takich, co ukradli księżyc" (1928, ekranizacja 1962 w reżyserii Jana Batorego), „Przyjaciel wesołego diabła" (1930, ekranizacja w reżyserii Jerzego Łukaszewicza w 1986 roku), „Panna z mokrą głową" (1933, ekranizacja w reżyserii Kazimierza Tarnasa w 1994 roku), „120 przygód Koziołka Matołka" (1933, wspólnie z rysownikiem Marianem Walentynowiczem), „Awantura o Basię" (1937, ekranizacja w reżyserii Marii Kaniewskiej w 1959 roku), „Szatan z siódmej klasy" (1937, ekranizacja w reżyserii Marii Kaniewskiej w 1960 roku, w reżyserii Kazimierza Tarnasa w 2006 roku), „Szaleństwa panny Ewy" (1957, ekranizacja w reżyserii Kazimierza Tarnasa w 1984 roku). Makuszyński jest też autorem powieści o życiu cyganerii artystycznej: „Perły i wieprze" (1915) oraz „Po mlecznej drodze" (1917).

Kazimierz Czachowski już przed wojną pisał o nim następująco: „Kornel Makuszyński jest zjawiskiem na tle swego pokolenia wyjątkowym. Z natury liryk o głębokiej i szczerej uczuciowości (...), stał się Makuszyński przede wszystkim humorystą o wybitnie radosnym poglądzie na świat. (...) Makuszyński nawet gdy szydzi, czyni to z pobłażliwością szczeropolskiego komizmu, ale również głęboko nas wzrusza, uśmiechając się przez łzy lub niekiedy w poważnym tonie przenosząc się w kraj baśniowej ułudy".

Okupację niemiecką i Powstanie Warszawskie Makuszyński przeżył w stolicy. Po przebyciu obozu w Pruszkowie został wywieziony do Opoczna, skąd przedostał się do Zakopanego, gdzie mieszkał od 1945 roku.

Z inicjatywy Kornela Makuszyńskiego powstało na stokach Gubałówki sanatorium dla młodzieży. Pisarz inicjował też zbiórki pieniężne na sprzęt narciarski dla najbiedniejszych dzieci. W 1930 roku odbyły się w Zakopanem pierwsze zawody „O Puchar Kornela Makuszyńskiego". Uczestniczyli w nich późniejsi mistrzowie, tacy jak Bronisław Czech czy Stanisław Marusarz.

Zmarł 31 lipca 1953 roku. Pochowany został w Zakopanem, gdzie znajduje się też jego muzeum.



Uroczyste nadanie imienia Kornela Makuszyńskiego naszej szkole

o

Dzień 17 października 2018r.  zapisał się w historii Publicznej Szkoły Podstawowej w Jaworsku jako jeden z najważniejszych.  Tego dnia nastąpiło oficjalne nadanie szkole imienia Kornela Makuszyńskiego oraz był to Gminny Dzień Edukacji Narodowej. Uroczystość rozpoczęła się mszą świętą, podczas której dokonano poświęcenia sztandaru szkoły. Świadkami tej ważnej chwili byli zaproszeni goście: pan Piotr Ćwik Wojewoda Małopolski, Pani Barbara Nowak Małopolski Kurator Oświaty, Artur Puciłowski Dyrektor Tarnowskiej Delegatury oraz władze Gminy z Wójtem Wiesławem Kozłowskim na czele. Poczty sztandarowe ze wszystkich szkół z terenu Gminy Dębno dodały splendoru tym wydarzeniom. W budynku szkoły odsłonięto tablicę pamiątkową z wizerunkiem patrona szkoły. Goście mogli również zwiedzić okolicznościową wystawę. Oficjalną część rozpoczęło przemówienie dyrektora szkoły pani Ewy Niemiec. Po przekazaniu sztandaru społeczność uczniowska Publicznej Szkoły Podstawowej w Jaworsku zaprezentowała program artystyczny związany z życiem i twórczością patrona oraz z Dniem Edukacji Narodowej. Dzieci w humorystyczny sposób przedstawiły niektóre postacie z książek Makuszyńskiego, zwróciły też uwagę na wartości, którymi kierował się z życiu nasz patron. Zwieńczeniem uroczystości były życzenia dla nauczycieli przekazane przez panią Kurator i pana Wójta.
GminaDebno.pl - więcej zdjęć